Idédebatt och analys som förnyar arbetarrörelsens frihets- och jämlikhetssträvan

Tidigare SSU-bas analyserar valrörelsen

Tankesmedjan Tiden kommer under hösten att presentera sin valanalys i två steg: Först en analys av själva valrörelsen (med särskilt fokus på Socialdemokraternas insats) och sedan en längre och utförligare analys av valet som helhet.

Ansvarig för den första delen – valrörelseanalysen – är Ellinor Eriksson, tidigare förbundssekreterare för SSU. Onsdagen den 21 september presenterades denna första analys på ett seminarium på ABF-huset i Stockholm. Seminariet finns att se i efterhand på Tankesmedjan Tidens FaceBook, https://fb.watch/fOsgYW-BVb/

  • Jag har valt att särskilt kolla på hur Sverige och det Socialdemokraterna såg ut innan valrörelsen drog i gång. Jag har även valt att granska partiets kapacitet att mobilisera sina väljare samt att nå ut med sina budskap, säger Ellinor i en kommentar.

Läs punkterna från analysen här: EFTERVALSANALYS